W sytuacjach zagrożenia życia umiejętność udzielenia pierwszej pomocy może okazać się kluczowa. W Polsce istnieją zawody, w których odbycie szkolenia z pierwszej pomocy jest obowiązkowe. Kto musi się więc poddać takim kursom? Zapraszamy do lektury artykułu.
Nauczyciele oraz wychowawcy mają bezpośredni kontakt z uczniami, dlatego posiadanie kompetencji z zakresu pierwszej pomocy jest dla nich niezbędne. W przypadku nagłego zachorowania lub wypadku nauczyciel musi być przygotowany do podjęcia odpowiednich działań, aby zapewnić bezpieczeństwo swoim podopiecznym. Szkolenia z pierwszej pomocy są więc obowiązkowe dla osób pracujących w placówkach oświatowych, zarówno publicznych, jak i prywatnych.
Personel medyczny, tak jak lekarze, pielęgniarki czy ratownicy medyczni, muszą posiadać umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. W swojej pracy często spotykają się z sytuacjami, w których muszą udzielić natychmiastowej pomocy pacjentom. Dlatego dla osób pracujących w placówkach medycznych szkolenia z pierwszej pomocy są obowiązkowe i odbywają się regularnie. Instruktorzy nauki jazdy mają obowiązek posiadania wiedzy z zakresu pierwszej pomocy, gdyż podczas nauki jazdy może dojść do sytuacji zagrożenia zdrowia uczestników ruchu drogowego. W przypadku wypadku nauczyciel jazdy musi być przygotowany do udzielenia pomocy poszkodowanym.
Osoby zatrudnione w służbach ratowniczych, takich jak straż pożarna, pogotowie ratunkowe czy policja, muszą być w pełni przygotowane do udzielania pierwszej pomocy. W ramach swoich obowiązków zawodowych często stykają się z sytuacjami zagrożenia życia, dlatego szkolenia z pierwszej pomocy są dla nich obowiązkowe i odbywają się regularnie.